TE Connectivity Raychem Circuit Protection BD280-1130-15/16
BD280-1130-15/16 picture photo
Mfg. Part Number
BD280-1130-15/16
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE BLADE 15A/14V
Datasheet Download
BD280-1130-15/16.pdf
Availability of BD280-1130-15/16
QUANTITY
BD280-1130-15/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD280-1130-15/16
Internal Part NumberEIS-BD280-1130-15/16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Featured ProductPolySwitch BD280 Mini-terminal Bladed Device
Standard Package1,600
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)15A
Current - Trip (It)20A
R Min/Max0.005 ~ 0.007 Ohm