Rohm Semiconductor BD33GA5MEFJ-ME2
BD33GA5MEFJ-ME2 picture photo
Mfg. Part Number
BD33GA5MEFJ-ME2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8HTSOP
Datasheet Download
BD33GA5MEFJ-ME2.pdf
Availability of BD33GA5MEFJ-ME2
QUANTITY
BD33GA5MEFJ-ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD33GA5MEFJ-ME2
Internal Part NumberEIS-BD33GA5MEFJ-ME2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD33GA5MEFJ-ME2
Related LinksBD33GA5, BD33GA5MEFJ-ME2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD33GA5MEFJ-ME2 Details Description
Related parts for BD33GA5MEFJ-ME2
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD128 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 20' NM BNCM datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf