Rohm Semiconductor BD33HA5MEFJ-ME2
BD33HA5MEFJ-ME2 picture photo
Mfg. Part Number
BD33HA5MEFJ-ME2
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8HTSOP
Datasheet Download
BD33HA5MEFJ-ME2.pdf
Availability of BD33HA5MEFJ-ME2
QUANTITY
BD33HA5MEFJ-ME2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD33HA5MEFJ-ME2
Internal Part NumberEIS-BD33HA5MEFJ-ME2
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 8 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD33HA5MEFJ-ME2
Related LinksBD33HA5, BD33HA5MEFJ-ME2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD33HA5MEFJ-ME2 Details Description
Related parts for BD33HA5MEFJ-ME2
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
ANT 2.4GHZ DIPOLE 10MM CABLE datasheet.pdf