Rohm Semiconductor BD5238G-TR
BD5238G-TR picture photo
Mfg. Part Number
BD5238G-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC DETECTOR VOLT 3.8V ODRN 5SSOP
Datasheet Download
BD5238G-TR.pdf
Availability of BD5238G-TR
QUANTITY
BD5238G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BD5238G-TR
Internal Part NumberEIS-BD5238G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSemiconductor Voltage Detector ICs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold3.8V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD5238G-TR
Related LinksBD523, BD5238G-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD5238G-TR Details Description
Related parts for BD5238G-TR
CONN SOCKET SIP 26POS TIN datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 7POS REAR MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123W datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf