Murata Electronics North America BEI15-120-Q12N-C
BEI15-120-Q12N-C picture photo
Mfg. Part Number
BEI15-120-Q12N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC DL OUT +/-12V NEG POL
Datasheet Download
BEI15-120-Q12N-C.pdf
Availability of BEI15-120-Q12N-C
QUANTITY
BEI15-120-Q12N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BEI15-120-Q12N-C
Internal Part NumberEIS-BEI15-120-Q12N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBEI15 Series Isolated 15W Wide Input Bipolar DC/DC Converters
Featured ProductBEI15 Series DC/DC Converters
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBEI15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.35" H (27.9mm x 24.4mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BEI15-120-Q12N-C
Related LinksBEI15-12, BEI15-120-Q12N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BEI15-120-Q12N-C Details Description
Related parts for BEI15-120-Q12N-C
RACK ALUM 8X8.5X5.25 BLK datasheet.pdf
INDICATOR PB GRN ILL SQ FLAT CAP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 24LLP datasheet.pdf
OSC XO 666.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
STOP - TERMINATION (LT) datasheet.pdf
GREEN TIP JACK, .080 PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf