AVX Corporation BF014D0102K
BF014D0102K picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0102K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014D0102K.pdf
Availability of BF014D0102K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014D0102K Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0102K
Internal Part NumberEIS-BF014D0102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0102K
Related LinksBF014, BF014D0102K Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0102K Details Description
Related parts for BF014D0102K
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
156 KK TERM HSG W/RAMP 14CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HDM SAPR.222SPCL.272SPCL LM CONT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf