AVX Corporation BF014D0223J
BF014D0223J picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0223J
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014D0223J.pdf
Availability of BF014D0223J
QUANTITY
BF014D0223J Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0223J
Internal Part NumberEIS-BF014D0223J
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0223J
Related LinksBF014, BF014D0223J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0223J Details Description
Related parts for BF014D0223J
FIXED IND 100UH 1.4A 205.3 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G .5-4.5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND REEL 500' datasheet.pdf
REEL BRACKET FOR CM1838 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 3200MA 0805 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf