AVX Corporation BF014D0333J
BF014D0333J picture photo
Mfg. Part Number
BF014D0333J
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014D0333J.pdf
Availability of BF014D0333J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014D0333J Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014D0333J
Internal Part NumberEIS-BF014D0333J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014D0333J
Related LinksBF014, BF014D0333J Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014D0333J Details Description
Related parts for BF014D0333J
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 40MA 8CDIP datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER DCM 8DSO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 ALUMINUM 8MM datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 4POS 3' datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" YEL JACKS datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 12V 6UDFN datasheet.pdf