AVX Corporation BF014I0562JDD
BF014I0562JDD picture photo
Mfg. Part Number
BF014I0562JDD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BF014I0562JDD.pdf
Availability of BF014I0562JDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF014I0562JDD Order Process
Ship out your order
Specifications of BF014I0562JDD
Internal Part NumberEIS-BF014I0562JDD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF014I0562JDD
Related LinksBF014I, BF014I0562JDD Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF014I0562JDD Details Description
Related parts for BF014I0562JDD
MOSFET N-CH 20V 48A D2PAK datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040S/X 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SPLICE datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf