AVX Corporation BF054D0155J--
BF054D0155J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF054D0155J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF054D0155J--.pdf
Availability of BF054D0155J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF054D0155J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF054D0155J--
Internal Part NumberEIS-BF054D0155J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF054D0155J--
Related LinksBF054D, BF054D0155J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF054D0155J-- Details Description
Related parts for BF054D0155J--
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 6TSOP datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf