AVX Corporation BF054D0155JDC
BF054D0155JDC picture photo
Mfg. Part Number
BF054D0155JDC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF054D0155JDC.pdf
Availability of BF054D0155JDC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF054D0155JDC Order Process
Ship out your order
Specifications of BF054D0155JDC
Internal Part NumberEIS-BF054D0155JDC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF054D0155JDC
Related LinksBF054D, BF054D0155JDC Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF054D0155JDC Details Description
Related parts for BF054D0155JDC
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
LED MINI LIGHT SOURCE 1W CYAN datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf