AVX Corporation BF054D0225J--
BF054D0225J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF054D0225J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BF054D0225J--.pdf
Availability of BF054D0225J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF054D0225J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF054D0225J--
Internal Part NumberEIS-BF054D0225J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF054D0225J--
Related LinksBF054D, BF054D0225J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF054D0225J-- Details Description
Related parts for BF054D0225J--
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 400V 40A LOW TQ TO263 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 51LGT TYPE D 4 datasheet.pdf
IC OPAMP I/O FULL SWING 14SOP datasheet.pdf
SMA JACK 2 HOLES FLANGE datasheet.pdf
120UF 100V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf
150UF 100V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf