AVX Corporation BF074I0223J--
BF074I0223J-- picture photo
Mfg. Part Number
BF074I0223J--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BF074I0223J--.pdf
Availability of BF074I0223J--
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BF074I0223J-- Order Process
Ship out your order
Specifications of BF074I0223J--
Internal Part NumberEIS-BF074I0223J--
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBF
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BF074I0223J--
Related LinksBF074I, BF074I0223J-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
BF074I0223J-- Details Description
Related parts for BF074I0223J--
IDC CABLE - AKC64B/AE64G/APK64B datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 20.9VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1800 UH 25% datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf