Vishay/BCcomponents BFC230342105
BFC230342105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230342105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.0 UF 5% 250 VDC RADIA
Datasheet Download
BFC230342105.pdf
Availability of BFC230342105
QUANTITY
BFC230342105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230342105
Internal Part NumberEIS-BFC230342105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.421" (10.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230342105
Related LinksBFC230, BFC230342105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230342105 Details Description
Related parts for BFC230342105
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
PWR SPLY BRD MNT 24V 0.63A 15W datasheet.pdf
BOX ABS WHITE 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf