Vishay/BCcomponents BFC230342275
BFC230342275 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230342275
Brief Description
CAP FILM 2.7 UF 5% 250 VDC RADIA
Datasheet Download
BFC230342275.pdf
Availability of BFC230342275
QUANTITY
BFC230342275 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230342275
Internal Part NumberEIS-BFC230342275
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.327" W (26.00mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.634" (16.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230342275
Related LinksBFC230, BFC230342275 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230342275 Details Description
Related parts for BFC230342275
ACCELEROMETER MOD SGL 30CM CBL datasheet.pdf
KIT DEV SP ADAPTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 549K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
4 BUTTON TRANSMITTED BLUE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP F0 CLIN ZINC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf