Vishay/BCcomponents BFC230351104
BFC230351104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230351104
Brief Description
CAP FILM 0.1 UF 10% 400 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230351104.pdf
Availability of BFC230351104
QUANTITY
BFC230351104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230351104
Internal Part NumberEIS-BFC230351104
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.185" W (12.50mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230351104
Related LinksBFC230, BFC230351104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230351104 Details Description
Related parts for BFC230351104
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SSD 80GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-K-770-E1 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/12/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .213" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf