Vishay/BCcomponents BFC230351154
BFC230351154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230351154
Brief Description
CAP FILM 0.15 UF 10% 400 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230351154.pdf
Availability of BFC230351154
QUANTITY
BFC230351154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230351154
Internal Part NumberEIS-BFC230351154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.189" W (12.50mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230351154
Related LinksBFC230, BFC230351154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230351154 Details Description
Related parts for BFC230351154
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 2A SOT-428 datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 9POS 1MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf