Vishay/BCcomponents BFC230354184
BFC230354184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230354184
Brief Description
CAP FILM 0.18 UF 5% 400 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230354184.pdf
Availability of BFC230354184
QUANTITY
BFC230354184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230354184
Internal Part NumberEIS-BFC230354184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.205" W (12.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230354184
Related LinksBFC230, BFC230354184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230354184 Details Description
Related parts for BFC230354184
CABLE TIE PAN-TY ASSORT 100/PKG datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC NEG FLOATING PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf