Vishay/BCcomponents BFC230357564
BFC230357564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230357564
Brief Description
CAP FILM 0.56 UF 10% 400 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230357564.pdf
Availability of BFC230357564
QUANTITY
BFC230357564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230357564
Internal Part NumberEIS-BFC230357564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.272" W (17.50mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230357564
Related LinksBFC230, BFC230357564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230357564 Details Description
Related parts for BFC230357564
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9547 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08 2POS VERT datasheet.pdf
CABLE USB RS232 1M DB9 datasheet.pdf
CAMERA EXTENSION CABLE 8M datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.35NS 144FTBGA datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 0.6W J LEAD datasheet.pdf