Vishay/BCcomponents BFC230357824
BFC230357824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230357824
Brief Description
CAP FILM 0.82 UF 10% 400 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230357824.pdf
Availability of BFC230357824
QUANTITY
BFC230357824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230357824
Internal Part NumberEIS-BFC230357824
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.516" (13.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230357824
Related LinksBFC230, BFC230357824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230357824 Details Description
Related parts for BFC230357824
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 388BGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 12.9K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf