Vishay/BCcomponents BFC230361223
BFC230361223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230361223
Brief Description
CAP FILM 0.022 UF 10% 630 VDC RA
Datasheet Download
BFC230361223.pdf
Availability of BFC230361223
QUANTITY
BFC230361223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230361223
Internal Part NumberEIS-BFC230361223
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.189" W (12.50mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230361223
Related LinksBFC230, BFC230361223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230361223 Details Description
Related parts for BFC230361223
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 44PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 800W datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH LP 120BGA datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ML HEAVY DUTY LIMIT SW ROLLER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf