Vishay/BCcomponents BFC230364124
BFC230364124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230364124
Brief Description
CAP FILM 0.12 UF 5% 630 VDC RADI
Datasheet Download
BFC230364124.pdf
Availability of BFC230364124
QUANTITY
BFC230364124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230364124
Internal Part NumberEIS-BFC230364124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.224" W (17.50mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.409" (10.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230364124
Related LinksBFC230, BFC230364124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230364124 Details Description
Related parts for BFC230364124
MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 datasheet.pdf
FERRULE 1.5MM 7 1 = 1000PCS datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
UPPER CONDUCTOR DIE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 22SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG HSG MALE 19POS STR datasheet.pdf