Vishay/BCcomponents BFC230364563
BFC230364563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230364563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230364563.pdf
Availability of BFC230364563
QUANTITY
BFC230364563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230364563
Internal Part NumberEIS-BFC230364563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230364563
Related LinksBFC230, BFC230364563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230364563 Details Description
Related parts for BFC230364563
IC VIDEO FILTER DRVR 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220FPAB datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1001D125 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 L.104 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf