Vishay/BCcomponents BFC230368563
BFC230368563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230368563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230368563.pdf
Availability of BFC230368563
QUANTITY
BFC230368563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230368563
Internal Part NumberEIS-BFC230368563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230368563
Related LinksBFC230, BFC230368563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230368563 Details Description
Related parts for BFC230368563
INDUCT ARRAY 2 COIL 48.8UH SMD datasheet.pdf
LED MATRIX 5X8 2.3" YELLOW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
PELTIER SH14,125,06,L,RT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf