Vishay/BCcomponents BFC230368563
BFC230368563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230368563
Brief Description
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230368563.pdf
Availability of BFC230368563
QUANTITY
BFC230368563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230368563
Internal Part NumberEIS-BFC230368563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230368563
Related LinksBFC230, BFC230368563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230368563 Details Description
Related parts for BFC230368563
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 16.51MM datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf