Vishay/BCcomponents BFC230368683
BFC230368683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230368683
Brief Description
CAP FILM 0.068 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230368683.pdf
Availability of BFC230368683
QUANTITY
BFC230368683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230368683
Internal Part NumberEIS-BFC230368683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230368683
Related LinksBFC230, BFC230368683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230368683 Details Description
Related parts for BFC230368683
LED GREEN/ORG DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 480VAC .250"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR WATCHDOG 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LINKING CABLE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
6 WAY DISTRIBUTOR TO CABLE datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 60MB SERIAL 24V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf