Vishay/BCcomponents BFC230368683
BFC230368683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC230368683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068 UF 5% 630 VDC RAD
Datasheet Download
BFC230368683.pdf
Availability of BFC230368683
QUANTITY
BFC230368683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC230368683
Internal Part NumberEIS-BFC230368683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT303
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC230368683
Related LinksBFC230, BFC230368683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC230368683 Details Description
Related parts for BFC230368683
IDC CABLE- ASS24A/ AE24M / X datasheet.pdf
IC LDRVR/RCVR LVPECL 400MV 8MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
HEADER 58POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FUSE 25A 500V CLASS AM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf