Vishay/BCcomponents BFC233410155
BFC233410155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233410155
Brief Description
CAP FILM 1.5UF10%275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233410155.pdf
Availability of BFC233410155
QUANTITY
BFC233410155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233410155
Internal Part NumberEIS-BFC233410155
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT334
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233410155
Related LinksBFC233, BFC233410155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233410155 Details Description
Related parts for BFC233410155
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 15A 250V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.8A 40.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.3V SSOT-2 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FIRE BARRIER CAST IN DEVICE HGT datasheet.pdf
CONN FFC 10POS 1MM datasheet.pdf