Vishay/BCcomponents BFC233450155
BFC233450155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233450155
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF5%275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233450155.pdf
Availability of BFC233450155
QUANTITY
BFC233450155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233450155
Internal Part NumberEIS-BFC233450155
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT334
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233450155
Related LinksBFC233, BFC233450155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233450155 Details Description
Related parts for BFC233450155
WRENCH ADJUSTABLE 7/8" 8.47" datasheet.pdf
CONN SPRING 21POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES FUSE 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 195.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
VIDEO CABLE - VGA/DVI, M1700SS datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf