Vishay/BCcomponents BFC233613104
BFC233613104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233613104
Brief Description
CAP FILM 100NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233613104.pdf
Availability of BFC233613104
QUANTITY
BFC233613104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233613104
Internal Part NumberEIS-BFC233613104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 1 X1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233613104
Related LinksBFC233, BFC233613104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233613104 Details Description
Related parts for BFC233613104
CONN RCPT 8POS INLINE MT SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 3PRT CABLE TXRX/ARBIT 80HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SINGLE PLUG 12CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf