Vishay/BCcomponents BFC233613683
BFC233613683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233613683
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233613683.pdf
Availability of BFC233613683
QUANTITY
BFC233613683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233613683
Internal Part NumberEIS-BFC233613683
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
SeriesMKP336 1 X1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233613683
Related LinksBFC233, BFC233613683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233613683 Details Description
Related parts for BFC233613683
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V 0603 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-16DC PCB 2.9KHZ datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V 25W datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
TOOL KIT 2-PALLET ALUMINUM CASE datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
7W2 M PC TAIL 4-40/CLIP datasheet.pdf
IDC REPAIR TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf