Vishay/BCcomponents BFC233613683
BFC233613683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233613683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233613683.pdf
Availability of BFC233613683
QUANTITY
BFC233613683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233613683
Internal Part NumberEIS-BFC233613683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 1 X1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233613683
Related LinksBFC233, BFC233613683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233613683 Details Description
Related parts for BFC233613683
FIXED IND 4.7UH 320MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
METRAL PWR 5RX1M RA PF datasheet.pdf
CONN HEADER 1.27MM 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 20"W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 3POS TIN datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
22 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 208PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 130MA 1.35 OHM datasheet.pdf