Vishay/BCcomponents BFC233616104
BFC233616104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233616104
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233616104.pdf
Availability of BFC233616104
QUANTITY
BFC233616104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233616104
Internal Part NumberEIS-BFC233616104
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233616104
Related LinksBFC233, BFC233616104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233616104 Details Description
Related parts for BFC233616104
IC AC '97 CODEC 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28SOIC datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 256CPR 5/32" datasheet.pdf
LED 1" DOMED YELLOW PANEL MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 90A TO220 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 125 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN M23 datasheet.pdf