Vishay/BCcomponents BFC233616154
BFC233616154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233616154
Brief Description
CAP FILM 150NF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233616154.pdf
Availability of BFC233616154
QUANTITY
BFC233616154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233616154
Internal Part NumberEIS-BFC233616154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233616154
Related LinksBFC233, BFC233616154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233616154 Details Description
Related parts for BFC233616154
DIODE GEN PURP 800V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG WHT 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6UTLGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf