Vishay/BCcomponents BFC233621473
BFC233621473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233621473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47 NF 10% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233621473.pdf
Availability of BFC233621473
QUANTITY
BFC233621473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233621473
Internal Part NumberEIS-BFC233621473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233621473
Related LinksBFC233, BFC233621473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233621473 Details Description
Related parts for BFC233621473
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS VERT VHDM 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 1.8V 0.54A 10MSOP datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/YEL 2.7-3.9 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf