Vishay/BCcomponents BFC233626154
BFC233626154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233626154
Brief Description
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233626154.pdf
Availability of BFC233626154
QUANTITY
BFC233626154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233626154
Internal Part NumberEIS-BFC233626154
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233626154
Related LinksBFC233, BFC233626154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233626154 Details Description
Related parts for BFC233626154
CABLE PLUG-PLUG ETHERNET 5METER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 230V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 5POS DIN RAIL datasheet.pdf