Vishay/BCcomponents BFC233626474
BFC233626474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233626474
Brief Description
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233626474.pdf
Availability of BFC233626474
QUANTITY
BFC233626474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233626474
Internal Part NumberEIS-BFC233626474
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233626474
Related LinksBFC233, BFC233626474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233626474 Details Description
Related parts for BFC233626474
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.5GHZ 1023FCCBGA datasheet.pdf
RES 60 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W datasheet.pdf