Vishay/BCcomponents BFC233664153
BFC233664153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233664153
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233664153.pdf
Availability of BFC233664153
QUANTITY
BFC233664153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233664153
Internal Part NumberEIS-BFC233664153
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233664153
Related LinksBFC233, BFC233664153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233664153 Details Description
Related parts for BFC233664153
IC REG SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf