Vishay/BCcomponents BFC233664153
BFC233664153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233664153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233664153.pdf
Availability of BFC233664153
QUANTITY
BFC233664153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233664153
Internal Part NumberEIS-BFC233664153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233664153
Related LinksBFC233, BFC233664153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233664153 Details Description
Related parts for BFC233664153
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC 250VDC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf