Vishay/BCcomponents BFC233664472
BFC233664472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233664472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233664472.pdf
Availability of BFC233664472
QUANTITY
BFC233664472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233664472
Internal Part NumberEIS-BFC233664472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233664472
Related LinksBFC233, BFC233664472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233664472 Details Description
Related parts for BFC233664472
CONN HEADER METRIC 2MM 110PIN datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR 179609-1 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 128K FLASH 64BGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0612 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 204MA 2.88 OHM datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
47000UF 100V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf