Vishay/BCcomponents BFC233664472
BFC233664472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233664472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 10% 300VAC RADIAL
Datasheet Download
BFC233664472.pdf
Availability of BFC233664472
QUANTITY
BFC233664472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233664472
Internal Part NumberEIS-BFC233664472
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP336 6 Y2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233664472
Related LinksBFC233, BFC233664472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233664472 Details Description
Related parts for BFC233664472
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS 0.4MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
68UF 16V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf