Vishay/BCcomponents BFC233812153
BFC233812153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233812153
Brief Description
CAP FILM 0.015 UF 20% 440 VAC RA
Datasheet Download
BFC233812153.pdf
Availability of BFC233812153
QUANTITY
BFC233812153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233812153
Internal Part NumberEIS-BFC233812153
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-50°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233812153
Related LinksBFC233, BFC233812153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233812153 Details Description
Related parts for BFC233812153
TRANS PNP 80V 2A TO-126 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC DGY2X1.5"(6=6') datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 30 PSIA UNAMPLIFIED DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EP5357HUI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf