Vishay/BCcomponents BFC233812683
BFC233812683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233812683
Brief Description
CAP FILM 0.068 UF 20% 440 VAC RA
Datasheet Download
BFC233812683.pdf
Availability of BFC233812683
QUANTITY
BFC233812683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233812683
Internal Part NumberEIS-BFC233812683
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-50°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233812683
Related LinksBFC233, BFC233812683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233812683 Details Description
Related parts for BFC233812683
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
GUIDE PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf