Vishay/BCcomponents BFC233814153
BFC233814153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233814153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD
Datasheet Download
BFC233814153.pdf
Availability of BFC233814153
QUANTITY
BFC233814153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233814153
Internal Part NumberEIS-BFC233814153
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233814153
Related LinksBFC233, BFC233814153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233814153 Details Description
Related parts for BFC233814153
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A TO220F datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2MSPS 28QFN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf