Vishay/BCcomponents BFC233814153
BFC233814153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233814153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD
Datasheet Download
BFC233814153.pdf
Availability of BFC233814153
QUANTITY
BFC233814153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233814153
Internal Part NumberEIS-BFC233814153
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 1 X1
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233814153
Related LinksBFC233, BFC233814153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233814153 Details Description
Related parts for BFC233814153
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-SOIC datasheet.pdf
IC XMITTER UHF 315MHZ 10TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 690MA 326.3 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.4VC 16SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
FIXED IND 25NH 750MA 221 MOHM datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf