Vishay/BCcomponents BFC233820333
BFC233820333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233820333
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233820333.pdf
Availability of BFC233820333
QUANTITY
BFC233820333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233820333
Internal Part NumberEIS-BFC233820333
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233820333
Related LinksBFC233, BFC233820333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233820333 Details Description
Related parts for BFC233820333
IC REG LDO 3.4V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC917LP3E datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
TIP SCREWDRIVER 1/16" 600F datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 IP65 1-10SEC datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
WP-SC BRASS WP PVC 17 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf