Vishay/BCcomponents BFC233821103
BFC233821103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233821103
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233821103.pdf
Availability of BFC233821103
QUANTITY
BFC233821103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233821103
Internal Part NumberEIS-BFC233821103
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233821103
Related LinksBFC233, BFC233821103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233821103 Details Description
Related parts for BFC233821103
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN CODING CLIP FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf