Vishay/BCcomponents BFC233822223
BFC233822223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233822223
Brief Description
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233822223.pdf
Availability of BFC233822223
QUANTITY
BFC233822223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233822223
Internal Part NumberEIS-BFC233822223
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233822223
Related LinksBFC233, BFC233822223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233822223 Details Description
Related parts for BFC233822223
PHOTODETECTOR SCHMITT SIDE LOOK datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.195" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf