Vishay/BCcomponents BFC233823105
BFC233823105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233823105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233823105.pdf
Availability of BFC233823105
QUANTITY
BFC233823105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233823105
Internal Part NumberEIS-BFC233823105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233823105
Related LinksBFC233, BFC233823105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233823105 Details Description
Related parts for BFC233823105
CABLE TIE BARBTY ASSORTED datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 3A 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 62.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NOISE-REST, AC/DC 2-WIRE, NC, datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
40.8MM X 26.9MM 1=25/PK datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf