Vishay/BCcomponents BFC233823105
BFC233823105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233823105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233823105.pdf
Availability of BFC233823105
QUANTITY
BFC233823105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233823105
Internal Part NumberEIS-BFC233823105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233823105
Related LinksBFC233, BFC233823105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233823105 Details Description
Related parts for BFC233823105
BEAD CORE ARRAY 120OHM 100MA SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 40MHZ 16SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W SMB datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPT ASSY PG16 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220FP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG SW 700V SMPS 8DIP datasheet.pdf